Preuzeto sa sajta TB N1:
http://rs.n1info.com/Vesti/a493471/Napadi-na-medicinsko-osoblje-u-Kraljevu.html?fbclid=IwAR2QwACMJRuSwXR3Vj2SCrPoD8fAVPL8G2giY2SaoV82hcE6zmb33dt1t7
Autor teksta: Nenad Božović
Na linku sa sajta TV N1 možete pogledati i video prilog.
Tri napada na lekarsko osoblje bolnice u Kraljevu zabeležena su u roku od deset dana. Poslednji je mogao biti fatalan za bolničara Stefana Tomića, kojeg je nožem u jednom kraljevačkom lokalu ubo bivši pacijent psihijatrije.
Tomić je za N1 ispričao da mu je mladić prišao, poručio kako će sve sa psihijatrije da pobije, izvadio nož i uboo ga, samo dva centimetra od srca. Kraljevačka policija je posle sedam dana potrage uhapsila je 21-godišnjeg mladića osumnjičenog za napad.
Kako je Tomić ispričao za N1, napadač mu je pre dve nedelje prišao u jednom lokalu, i pitao ga da li može na trenutak da izađe.
“Izašao sam napolje i momak me je upitao da li ga znam. Odgovorio sam mu da ga ne znam, misleći sve vreme da je on neko ko me poznaje iz grada. Onda je on skočio i počeo da viče kako će sve nas sa psihijatrije da pobije, a da će meni da izvadi srce. Počeo je da izvlači nož i da me napada”, ispričao je Tomić.
Stefan je tek dok se oporavljao u bolnici saznao da je napadač proveo samo dva dana na psihijatriji, i to zbog alkoholisanosti.
Srđan Ranković, član Odbora za bezbednost i zdravlje na radu zaposlenih u Opštoj bolnici Studenica u Kraljevu kaže da su se za samo deset dana desila tri napada. Dva na doktore na hirurško-prijemnom odeljenju i poslednji na bolničara Tomića.
“Bolnica nema adekvatnu službu obezbeđenja koja bi mogla da vas zaštiti. Ako pozovete policiju, oni se ne mogu stvoriti u bolnici za sekundu. Jedino rešenje je da se angažuje privatno obezbeđenje ili da u krugu bolnice konstantno bude pristna policija”, kaže Ranković.
Iz sindikata lekara i farmaceuta Srbije kažu da Kraljevo nije usamljen slučaj i da su napadi prisutni u bolnicama širom Srbije. Prema njihovom mišljenju, u poslednje tri godine, od slučaja ubistva medicinske sestre u Šapcu, komisija za bezbednost zaposlenih u zdravstvu nije ništa uradila.
“Komisija se u poslednje dve godine sastala možda tri puta. Nije preduzeto ništa što je dogovoreno na prvobitnom sastanku. A dogovor je bio da se novim Krivičnim zakonikom javni tužilac obaveže da postupa po službenoj dužnosti kada se dogode napadi na zdravstvene radnike”, napominje Rade Panić, predsednik Sindikata lekara i farmaceuta.
Iz Sindikata lekara i farmaceuta kažu da Krivičnim zakonikom moraju da se povećaju kazne za napade na zdravstvene radnike, u odnosu na kazne koje se izriču običnim građanima.